Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

29.09.2016

Dzisiaj mieliśmy wyjątkowych gości! Mama Mirona oraz jej partner pan Marcin, którzy na co dzień tańczą w Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odwiedzili nas w przedszkolu. Tancerze zaprezentowali nam strój kujawski; powiedzieli, jak nazywają się poszczególne elementy garderoby, a także dlaczego strój ten ma akurat takie kolory! Następnie mogliśmy podziwiać tańce takie jak: polonez, kujawiak i oberek. Na sam koniec wszyscy razem bawiliśmy się do piosenki „Czarna kura”. Serdecznie dziękujemy za piękny występ, płytę, zaangażowanie i podsumowanie wiadomości o naszym regionie! Dzieciaki były zachwycone!

Polska i województwo kujawsko-pomorskie

23.09.2016

„Polska nasza ukochana w samym centrum jest Europy.” Przedszkolaki już to wiedzą, znają sąsiadów Polski oraz symbole narodowe. Dzięki Zosi wiemy także, jak wygląda pióro orła, który widnieje na herbie Polski. Poznaliśmy zwierzęta, rośliny i grzyby jakie można spotkać w naszym kraju. Dziękujemy za cudowną aranżację mamie Franka! Dzieci miały okazję zobaczyć, dotknąć i powąchać prawdziwe grzyby!

Województwo, o którym mówiliśmy w tym miesiącu to województwo kujawsko – pomorskie. Mamie Julki dziękujemy za piękne albumy z naszego województwa, a mamie Oksany na książkę z legendami. Znamy miasta wojewódzkie, a także Inowrocław (miasto, z którego pochodzi pani Paulina). Inowrocław słynie z tężni i solanek; robiliśmy doświadczenie z solą. Znamy legendę powstania Bydgoszczy, oraz charakterystyczne miejsca. Legendę o Toruniu dzieci poznały dzięki krótkiej inscenizacji; wiedzą, kto to jest Mikołaj Kopernik i że "wstrzymał słońce - ruszył Ziemię. Z tej okazji poznaliśmy budowę lunety oraz oglądaliśmy przez nią księżyc(dziękujemy Felkowi za użyczenie lunety, a tacie Zosi za pomoc w ustawieniu jej), utrwalaliśmy nazwy planet. Po legendzie o toruńskich piernikach musieliśmy ich skosztować. Znamy kujawskie wzory, stroje (dziękujemy mamie Mirona za fartuch), muzykę oraz dania. Wiemy nawet czym mieszano żur kujawski. Z powideł zrobiliśmy pyszne ciasto. Palce lizać!

Jesień w żłobku

23.09.2016

W pierwszy dzień kalendarzowej jesieni dzieci ze żłobka poznawały jej dary.

Poczytaj mi mamo ...

20.09.2016

Z cyku "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" - wizyta mamy Ani. Dziękujemy za ciekawe książki i poświęcony czas.

Praca własna w żłobku

19.09.2016

Praca własna dzieci ze żłobka.

Polska i Wielka Brytania

16.09.2016

W tym roku tematem przewodnim w naszym przedszkolu jest Polska i Wielka Brytania. Cały tydzień poznawaliśmy i utrwalaliśmy kształt, położenie i symbole tych państw. Smyczki wiedzą już że bez względu na kolor i wielkość Polska ma zawsze taki sam kształt, zaś Wielka Brytania składa się z kilku części, a jej flaga ma imię.:) Wielką radość sprawiło dzieciom tworzenie wszelkich prac plastycznych, zwłaszcza wyjątkowo smacznych wersji flag. W przyszłym tygodniu rozpoczynamy poznawanie najbliższego otoczenia czyli województwa kujawsko - pomorskiego.

Myślę, myślę i szach-mat

15.09.2016

Praca własna u Nutek.

Malujemy bez pędzli

12.09.2016

Pogoda nas rozpieszcza, więc zabawy w ogrodzie są jak najbardziej wskazane. Zwłaszcza te z farbą...dużą ilością farby i brakiem pędzli oczywiście.

"Mamo, no to wszystkie szkoły powinny być montessoriańskie!"

02.09.2016

Anegdota z 1 września. Absolwent naszego przedszkola, jadąc wczoraj do szkoły usłyszał w radio o tym, że rodzice wrzucają do internetu zdjęcia na których widać radość rodziców i smutek dzieci z powodu powrotu do szkoły. Rozmowa w samochodzie:
Dziecko pyta:
- "Dlaczego te dzieci są smutne skoro idą do szkoły?"
Mama odpowiedziała:
- "Nie wszystkie dzieci chodzą do takich szkół jak Ty i dlatego nie wszystkie lubią chodzić do szkoły".
Dziecko na to:
,,Mamo, no to wszystkie szkoły powinny być montessoriańskie!"

Dyplom Nauczyciela Montessori dla Marianny Mordka

01.09.2016

A oto zwieńczenie dwóch lat pracy (z przerwą na Lusie), comiesięcznych wyjazdów do Warszawy i wielu wyrzeczeń. Zabieramy się do pracy nad odpowiednim miejscem dla Waszych dzieci.