Biografia

Maria Montessori (1870 - 1952) była pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie w Rzymie. Po uzyskaniu doktoratu z psychiatrii oddała się pracy pedagogicznej. W 1897 r. Montessori podjęła pracę jako asystentka w Klinice Psychiatrycznej Uniwersytetu Rzymskiego gdzie jej głównym zadaniem była opieka nad dziećmi opóźnionymi w rozwoju psychicznym. Co więcej, Montessori była także aktywnym członkiem Narodowej Ligi Wychowania Dzieci Upośledzonych Umysłowo. Wiosną 1890 roku, Liga otworzyła w Rzymie Instytut Medyczno - Pedagogiczny Kształcenia Nauczycieli dla Opieki i Wychowania Dzieci Umysłowo Upośledzonych a Marii Montessori powierzono kierowanie tym instytutem. Pracując według założeń swojej metody z tymi dziećmi, osiągnęła lepsze wyniki nauczania niż inni nauczyciele w szkołach tradycyjnych.

W 1907 zostało otwarte pierwsze przedszkole Casa Dei Bambini - Dom Dziecięcy, a Maria Montessori została kierownikiem placówki. Wkrótce doszło do spopularyzowania w świecie, teorii pedagogicznej Marii Montessori. W roku 1929 powstaje Associatio Montessori Internationale (Międzynarodowe Stowarzyszenie Montessori), które staje się centralną organizacją koordynującą działalność placówek i towarzystw montessoriańskich na świecie oraz kształcącą nauczycieli. Montessori wyróżniono tytułem Doktora Honoris Causa, na Uniwersytecie w Sorbonie otrzymała Krzyż Legii Honorowej oraz była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W maju 1951 roku odbył się ostatni kongres Montessori z jej udziałem. Organizatorem było AMI (American Montessori Institute). Brało w nim udział prawie 150 delegatów z siedemnastu krajów. Maria Montessori zmarła 6 maja 1952 roku w Noordwijk w Holandii.

Maria Montessori stworzyła wspaniałą pedagogikę poprzez mozolną pracę i wiarę w dziecko. W swojej pracy, „The Montessori Method”, opisuje jakie wnioski wysunęła ze swoich obserwacji. Maria Montessori miała ogromny wpływ na nauczanie małych dzieci.