Wizyta w Domu Dziennego Pobytu "SENIOR" w Bydgoszczy

31.01.2017

Poruszając temat o babciach i dziadkach dowiedzieliśmy się, co to jest drzewo genealogiczne; rozmawialiśmy o rozwoju człowieka, szacunku do niego, przemijaniu i starości. Kontynuując temat wybraliśmy się do DDP Senior Jodłowa 14 w Bdygoszczy, gdzie dzieci zostały zaproszone do magicznego pokoju. Tam czekała na Nutki ciepła herbatka i ciasteczka. Prócz tego przyjrzeliśmy się stanowiskom, przy których robione są różne cuda np. obrazy z haftu krzyżykowego czy kwiaty z krepy, które na sam koniec otrzymaliśmy. Po miłym przywitaniu wyszliśmy na scenę z przedstawieniem o tematyce zimowej, i tak jak zawsze daliśmy z siebie wszystko. Później były wspólne zabawy ruchowe i plastyczne. Przedszkolaki zdradziły, że chodzą do przedszkola, w którym pracują i nikt im za to nie płaci :D Bardzo dziękujemy seniorom, a przede wszystkim pani Ani za przemiłe przyjęcie! ;) W drodze powrotnej poszliśmy na dworzec PKP. Dzieci wiedzą do czego służą tablice informacyjne, gdzie kupuje się biletu, i dlaczego pani mówi przez megafon. Z bliska mogliśmy zobaczyć pociągi i konduktora.

Małopolska - Kraków

30.01.2017

Styczeń to miesiąc, w którym zaczęliśmy rozmawiać o województwie małopolskim. Znamy miasto wojewódzkie, symbole i zabytki Krakowa. Poznaliśmy legendę o powstaniu Krakowa, o Kościele Mariackim, a także o lajkoniku. Wiemy, że na wieży grany jest hejnał na trąbce przez hejnalistę. Słuchaliśmy brzmienia tego instrumentu, uczyliśmy się budowy (trąbki sygnałówki), wiemy do jakich instrumentów należy, jak przepływa dźwięk i to, że gra na trąbce nie jest łatwa. Nauczyliśmy się nazw elementów lajkonika, słuchaliśmy piosenki o lajkoniku i poczuliśmy się, jak na krakowskim rynku. Znamy rym do słowa smok. Wiemy, czym różni się smok od smogu i potrafimy powiedzieć, co można zrobić, aby zapobiegać zanieczyszczeniom. Oglądaliśmy strój krakowski damski i męski. Robiliśmy obwarzanki, tańczyliśmy krakowiaka i karmiliśmy smoka trenując celność ;)

ANGIELSKI nie tylko w murach przedszkola

28.01.2017

Wczoraj w ramach języka angielskiego wybraliśmy się do świetlicy wiejskiej w Niemczu (dziękujemy mamie Oksany za zaproszenie). Mieliśmy okazję zobaczyć występ dzieci ze Szkoły Podstawowej, które w przezabawny sposób pokazały nam swoje zdolności językowe. Element taneczny bardzo spodobał się naszej Zosi, która równocześnie z aktorami tańczyła w rytm muzyki. Osoby, które obserwowały przedszkolaki, były pod wrażeniem ich skupienia i ciszy jaką zachowywały. Już teraz mamy zaproszenie na kolejne przedstawienie.

26.01.2017

Dzieci ze żłobka razem z Babciami i Dziadkami tańczyły, grały i śpiewały z okazji ich święta. Nie zabrakło również poczęstunku oraz upominków dla naszych ukochanych dziadków.

ANTARKTYDA

26.01.2017

Korzystając z zimowego klimatu Nutki przeniosły się na Antarktydę. Wiedzą, jak zbudowany jest ten kontynent, że występują tam tylko dwie pory roku oraz to, że jest to jedyny niezaludniony kontynent na kuli ziemskiej. Dzieci dowiedziały się jednak, że można tam spotkać ludzi – badaczy i naukowców. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały o oceanografach, geologach, meteorologach itp. Zapoznaliśmy się ze zwierzętami tam mieszkającymi i poznaliśmy różne ciekawostki na temat pingwinów. Rozpoznajemy największego pingwina, który jest jednak mniejszy od naszego najstarszego kolegi z grupy. Wiemy, że pingwin jest nielotem i znosi jajka. Uczymy się rysować te wyjątkowe stworzenia; a z oliwek, serka i marchewki stworzyliśmy swoje, smaczne pingwinki. Na szczęście to nie koniec przygody na Antarktydzie.

Ptaki - co o nich wiemy?

24.01.2017

Fascynacja ptakami trwa. Dzieci przypomniały sobie budowę ptaka, wiedzą po jakich śladach można je rozpoznać. Szukaliśmy tropów ptaków na śniegu. Krótki teatrzyk przypomniał przedszkolakom o systematycznym dokarmianiu ptaków; wiemy także, co jedzą poszczególne gatunki. Za naszym oknem powiesiliśmy wspólnie przygotowany karmnik oraz słoninkę. Codzienne patrzenie na te piękne stworzenia sprawia, że widzimy sens tego, co robimy. Były zabawy ruchowe, plastyczne i matematyczne. Oglądaliśmy również dawno zapomnianą bajkę, jaką jest „Wróbelek Elemelek”.

Zimowe zabawy

17.01.2017

Nie straszne nam mrozy i zawierucha. Świetnie bawimy się na śniegu i poznajemy uroki zimy.

Warsztaty z mamą Franka - tworzenie mydełek

13.01.2017

Dzisiaj Nutki poznały proces tworzenia mydełek. Każde z dzieci zrobiło mydełko, które podaruje dziadkom z okazji ich święta. Mydełka wyglądają pięknie i ślicznie pachną. Nie możemy się doczekać, aż pokroimy nasze wspólnie zrobione mydło i zapakujemy je w celofan. Bardzo dziękujemy mamie Franka za kolejne warsztaty i poświęcony nam czas.

Śląskie

13.01.2017

Wiemy już, gdzie leży województwo śląskie, jaki ma herb i jakie jest jego miasto wojewódzkie. Gotowaliśmy kluski śląskie, słuchaliśmy o animacji i „Bolku i Lolku”. Prócz tego dowiedzieliśmy się trochę o święcie górników; wiemy, że z kopalni wydobywamy nie tylko węgiel, ale np. sól czy kryształy... Usłyszeliśmy kilka ciekawostek o kopalni srebra, gdzie pływa się łódką oraz kopalni węgla, w której zwiedzający przebieraja się za górników. Mieliśmy także WYJĄTKOWEGO GOŚCIA  mogliśmy wtedy oglądać wizytowy strój górnika. Ostatnio otrzymaliśmy paczkę ze Śląska ze szklokami śląskimi oraz kopalniokami ziołowymi. Były także tradycyjne zabawy i trochę gwary..

Filipek

10.01.2017

Dzisiaj przedszkolaki miały okazję poznać chłopca, o którym dużo słyszały. Filipek wraz z rodzicami odwiedzili nasze przedszkole i podziękowali za zaangażowanie w zbiórkę pieniążków na rehabilitację. Filipkowi życzymy zdrówka i wytrwałości w ćwiczeniach, a rodzicom dużo siły!